Ziņas
Valsts prezidenta vēlēšanās šauras vienošanās vietā atklāta un demokrātiska kandidātu sacensība
19/04/2023

Viens no APVIENOTĀ SARAKSTA izveidošanas iemesliem bija Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, lai Saeimā nepieļautu tādu spēku nonākšanu pie varas, kas meklētu kaut mazākos iemeslus Latvijas drošības un ārpolitikas mērķu maiņai. Latvijas nemainīgi stingrs atbalsts NATO, mūsu valsts aizsardzības spēju stiprināšana un atbalsts Ukrainai tās cīņā ar agresoru ir APVIENOTĀ SARAKSTA politikas un rīcības stūrakmeņi.

Arī virzot Valsts prezidenta kandidatūru, esam balstījušies šajā nostājā.

Lai stiprinātu Latvijas drošību, nodrošinātu dinamisku un tālredzīgu ekonomikas attīstību, vairotu Latvijas starptautisko ietekmi un nacionālo interešu aizstāvību APVIENOTĀ SARAKSTA - Latvijas Zaļās partijas, Latvijas Reģionu Apvienības, Liepājas partijas, Latvijas Republikas Saeimas frakcijas deputāti vienbalsīgi izvirzījuši Uldi Pīlēnu par Valsts prezidenta kandidātu.

Prezidenta vēlēšanu jautājumā vienmēr esam bijuši atklāti un konsekventi. Jau no pirmās APVIENOTĀ SARAKSTA izveidošanas dienas, esam teikuši, ka virzīsim savu prezidenta kandidātu. To esam solījuši saviem vēlētājiem, tas nav bijis jaunums arī mūsu koalīcijas partneriem.

Šobrīd, kad izvirzīti jau divi Valsts prezidenta kandidāti, pienācis laiks to demokrātiskai un atklātai sacensībai. Tā kā koalīcijas partneru starpā vienprātība par vienu kandidātu diez vai būs iespējama, tad prezidents tiks ievēlēts nevis kādas šauras vienošanās rezultātā, bet visiem Saeimas deputātiem iesaistoties izvirzīto kandidātu kvalitāšu, kompetences un nākotnes redzējuma vērtēšanā.

Mūsu ieskatā, koalīcijas vienošanās rezultātā ievēlēts prezidents nevar būt pašmērķis.

Tāpēc neizprotami ir arī paziņojumi par obligātu koalīcijas atbalstu tikai vienam kandidātam. Tas mazina sāncensību, neveicina labākā kandidāta atrašanu un neveicina diskusijas par Valsts prezidenta prioritātēm, veicamajiem darbiem un Latvijas izaicinājumiem. Pie kādiem rezultātiem tas var novest, liecina kritiski zemais sabiedrības atbalsta līmenis esošajam prezidentam.

APVIENOTAIS SARAKSTS aicina visus Saeimā pārstāvētos spēkus gatavoties jēgpilnām un konstruktīvām diskusijām par labākajiem kandidātiem šim augstajam amatam, darīt to ar cieņu, nekarinot tukšas birkas un izvairoties no personīgu apvainojumu, šantāžas un ultimātu politikas.

Edvards Smiltēns, Edgars Tavars APVIENOTĀ SARAKSTA – Latvijas Zaļās partijas, Latvijas Reģionu Apvienības, Liepājas partijas līdzpriekšsēdētāji, Uldis Sesks, Liepājas partijas valdes priekšsēdētājs.