Ziņas
Priekšlikumi efektīvai skolu tikla pilnveidei
13/07/2023

APVIENOTĀ SARAKSTA priekšlikumi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvajam ziņojumam par efektīvu skolu tīklu.

1. Skolēnu blīvums Latvijā

Izveidot 4 blīvuma grupas (skolēns uz 1km2), nosakot atsevišķu grupu Latvijas ārējās robežas novadiem, kur ir mazāks iedzīvotāju skaits (it sevišķi Latgales reģionā).

2. Vidējais skolēnu skaits klasē

Pamatizglītības posmā vidējais skolēnu skaits klasē ir ne mazāks kā 10 (var būt izņēmumi Latvijas ārējās robežas novadiem).

Skolēnu skaits vidējā izglītības posmā katrā klasē ir atšķirīgs:

  • valstspilsētās (20 un vairāk);
  • administratīvos centros (17 un vairāk);
  • ārpus administratīviem centriem (12 un vairāk);
  • Latvijas pierobežā (10 un vairāk).

3. Valsts un pašvaldību lēmumi par skolu tīklu

Pašvaldība pieņem lēmumu par pamatizglītības posmu (1.-9. klase).

IZM pieņem lēmumu par vidējās izglītības posmu (10.-12. klase).

4. Pašvaldības finansiālais nodrošinājums

Ja pamatizglītības posmā skolēnu kvantitatīvais rādītājs skolā ir zemāks, nekā noteikts normatīvos dokumentos, tad, saglabājot pamatizglītības posmu, pašvaldība no saviem finanšu līdzekļiem līdzfinansē sabalansētu darba slodzi, apmaksājot pedagogiem papildus obligātos pienākumus.

5. Izglītības kvalitātes nodrošināšana

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) novēro izglītības kvalitāti gan 7.-9. klašu posmā, gan 10.-12. klasēm. Ja centralizēto eksāmenu (CE) rezultāti izglītības iestādēm, kam ir zemāks kvantitatīvais rādītājs par valstī noteikto, ir zemāki par vidējiem valstī, tad pirmajā gadā ierosina izvērtēt situāciju ar izglītības kvalitātes nodrošināšanu iestādē. Ja tas atkārtojas otro gadu pēc kārtas, tad IKVD ierosina IZM vai pašvaldībai slēgt konkrēto izglītības pakāpi, reorganizējot izglītības iestādi.

6. Finansējums reorganizācijas gadījumā

Ja valsts pieņem lēmumu par konkrētā izglītības posma slēgšanu, tad tiek nodrošināta valsts mērķdotācija skolēnu pārvadājumu nodrošināšanai vai internāta uzturēšanas izdevumu segšanai, ja skolēns tajā uzturas.

7. Starpministriju sadarbība pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai

Izveidojot efektīvu skolu tīklu, ir jānodrošina ministriju - IZM, VARAM, Labklājības, Veselības, Satiksmes un Iekšlietu ministrijas - kopējs redzējums reģionālo pakalpojumu pieejamībai.