Ziņas
Kas dzīs uz priekšu mūsu ekonomikas motoru rīt un pēc divdesmit gadiem? Politiķi un eksperti liks pamatus Latvijas ilgtermiņa enerģētikas stratēģijai
22/05/2023

Politiķi, pašmāju un ārvalstu eksperti no Spānijas, Nīderlandes, Lietuvas un Igaunijas, Valsts prezidenta amata kandidāti, vadošas amatpersonas un enerģētikas tirgus dalībnieki pirmdien, 22. maijā, tiksies parlamentā un tiešsaistē, lai enerģētikas forumā “Vai Latvijai ir nepieciešama ilgtspējīga, Latvijas tautsaimniecības interesēm atbilstoša enerģētikas stratēģija” spriestu par risinājumiem enerģētikas jomā. Pasākuma mērķis ir vienoties par nepieciešamību izstrādāt Latvijai savu ilgtspējīgu enerģētikas stratēģiju un iezīmēt ceļa karti tās reālai īstenošanai.

Enerģētikas forumu atklās Valsts prezidents Egils Levits, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, pasākuma iniciators un moderators, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andris Kulbergs. Diskusijas par Latvijas enerģētikas stratēģiju norisināsies septiņās tematiskās sesijās, kurās būs pārstāvēti gan enerģētikas politikas veidotāji, gan enerģētikas tirgus dalībnieki, kā arī tiks prezentēta citu valstu pieredze.

Īpaša programmas daļa paredzēta topošo Valsts prezidenta amata kandidātu – Elīnas Pinto, Ulda Pīlēna un Edgara Rinkēviča (attālināti) uzstāšanām, kurās viņi iepazīstinās ar savu Latvijas enerģētikas stratēģijas redzējumu. Paredzēts, ka klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars forumā prezentēs Latvijas enerģētikas stratēģijas projektu. Pasākuma dalībniekus uzrunās ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Tods Robinsons.

Foruma noslēgumā 14. Saeimas frakciju pārstāvji parakstīs sadarbības memorandu par Latvijas enerģētikas stratēģijas 2023. - 2050. gadam izstrādes nepieciešamību.

Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns: “Mūsu parlamentārajā demokrātijā tieši Saeima ir lēmumu pieņemšanas, stratēģisku redzējumu un kopēju risinājumu veidošanas centrs. Politikas veidošanai pašos būtiskākajos mūsu sabiedrības un tautsaimniecības jautājumos ir jābūt parlamenta darba centrālajam uzdevumam. Tāpēc esmu gandarīts, ka tieši šeit, Saeimas namā notiekošajā augsta līmeņa forumā tiks meklēti kopsaucēji un ielikti pamati ilgtermiņa Latvijas enerģētikas stratēģijai.”

Foruma iniciators, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andris Kulbergs (APVIENOTAIS SARAKSTS): “Kas dzīs uz priekšu mūsu ekonomikas motoru rīt un pēc divdesmit gadiem? Vējš, ūdeņradis, gāze vai atoms? Vai uz katras mājas būs saules paneļi, un katras ainavas sastāvdaļa būs vēja turbīnas? Vai pietiks jaudas ekonomikas transformācijai? Vajadzīgs skaidrs ilgtermiņa plāns mūsu enerģētikas politikai. Enerģētika ir mūsu tautsaimniecības motors un asinsrite, kas būtiski ietekmē ekonomikas konkurētspēju, tādēļ Latvijas parlamentā sāksim šo mūsu tautsaimniecībai tik svarīgo sarunu. Enerģētikā minimālais projektu plānošanas laiks ir 20 līdz 30 gadi, nepieciešamās investīcijas ir apjomīgas, tādēļ lēmumi par ieguldījumiem ir jāpieņem izsvērti un mērķtiecīgi.”

Pasākumu organizē Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija. Forums pirmdien, 22. maijā, sāksies pulksten 9.30 Baltiešu zālē, Jēkaba ielā 6/8, un ikviens interesents tam varēs sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā www.saeima.lv, kā arī parlamenta Facebook kontā.