Ziņas
Atceļot masku lietošanu, pielikts simbolisks punkts COVID-19 pandēmijas ierobežojumiem.
09/05/2023

Atceļot masku lietošanu, pielikts simbolisks punkts COVID-19 pandēmijas ierobežojumiem.

Šodien, 9. maijā, Ministru kabinetā pieņemts Veselības ministres Līgas Meņģelsones (AS) virzītais lēmums, ar ko atcelti pēdējie Covid-19 pandēmijas ierobežojumi*, kas joprojām paredzēja masku lietošanu ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes centros.

“Pandēmija epidemioloģiski beigusies jau labu laiku, bet ierobežojumu mieles daudziem palikušas. Kā atgādinājums par šo laiku bija spēkā esošie ierobežojumi. Ir jāpieliek punkts pandēmijas tēmai un nopietni jāpievēršas veselības aprūpes sistēmas stiprināšanai, un pakalpojumu pieejamības veicināšanai, panākot, ka budžetā veselības jomai atvēlēti 12%”, pauž Edgars Tavars, APVIENOTAIS SARAKSTS frakcijas priekšsēdētājs.

“Ir jāatzīst, ka pandēmijas laika ierobežojumi veselības iestāžu apmeklējumiem atstājuši būtisku ietekmi uz mūsu nācijas veselību. Ik dienas mediķu redzeslokā nonāk pacienti ar ielaistām veselības problēmām, kuru ārstēšanai nepieciešami daudz lielāki resursi, kā saslimšanas atklājot sākotnēji. Arī situācija ar medicīnas pakalpojumu pieejamību ir satraucoša, tādēļ koalīcijas partneriem uzstāsim uz nepieciešamību piešķirt papildu līdzekļus vismaz 140 miljonu eiro apjomā veselības sektoram, lai apmierinātu reālās pacientu vajadzības,” norāda Edvards Smiltēns, APVIENOTAIS SARAKSTS līdzpriekšsēdētājs.

Veselības ministre Līga Meņģelsone : “COVID - 19 bija globāls izaicinājums pasaulei un rīcībspējas pārbaudījums valdībām. Atskatoties uz šo laiku, saprotu, ka daļa epidemioloģiskās drošības pasākumu bija neizbēgami, lai uzveiktu pandēmiju. Šodien tika atcelta obligātā prasība lietot sejas maskas ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs. Esmu gandarīta, ka ar šo lēmumu tiek atvieglota dzīve faktiski visiem – cilvēkiem, kuri dodas uz ārstniecības iestādēm, pašām ārstniecības iestādēm, kam bija jākontrolē to lietošana. Es ļoti ceru, ka cilvēki šajā pavasarī varēs viegli uzelpot un ka tā tas būs arī turpmāk, jo, protams, Covid-19 infekcija nav pavisam pazudusi, tā joprojām ir tepat blakus, bet ar saprātīgu mūsu katra piesardzību sargāsim gan sevi, gan mūsu līdzcilvēkus.”

COVID – 19 pandēmijas beigas apstiprinājusi arī Pasaules Veselības organizācija (PVO), 2023. gada 5. maija ziņojumā** atzīstot, ka COVID - 19 ir konstatēta un aktuāla veselības problēma, bet pandēmija vairs nav traktējama kā starptautiski nozīmīga sabiedrības veselības ārkārtas situācija.