Ziņas
APVIENOTAIS SARAKSTS piedāvā mikrouzņēmējiem labvēlīgus nodokļus
10/05/2023

APVIENOTĀ SARAKSTA deputāti Aivas Vīksnas vadībā sadarbībā ar ekspertiem izstrādājuši priekšlikumus mikrouzņēmumiem labvēlīgiem nodokļiem un trešdien, 10. maijā, piedāvās tos apspriest finanšu ministra vadītajā koalīcijas nodokļu darba grupā.

Saeimas deputāte, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sekretāre Aiva Vīksna norāda: “Mūsu skatījumā optimālā mikrouzņēmumu vienotā nodokļu likme būtu 18% no apgrozījuma, izslēdzot patlaban esošo diferenciāciju un nosakot, ka mikrouzņēmuma īpašnieks un darbinieks var būt viena fiziskā persona. Tāpat ir jāpalielina pievienotās vērtības nodokļa maksātāju apgrozījuma slieksnis.”

Patlaban, īstenojot valdības deklarācijas 136. un 137. punktu, tiek izstrādātas vidēja termiņa nodokļu politikas pamatnostādnes. APVIENOTĀ SARAKSTA ieskatā tajās ir jābūt iekļautam vienkāršam, ērtam un draudzīgam mikrouzņēmumu nodokļu risinājumam, lai palīdzētu mazajiem uzņēmējiem attīstīties un pārvarēt Covid-19 pandēmijas un Krievijas kara Ukrainā biznesa videi radītos izaicinājumus. Īpaši būtisks mikrouzņēmumu nodokļu regulējums ir, skatot uzņēmējdarbības iespējas un nodarbinātību reģionālajā aspektā. Ieviešot mikrouzņēmējiem labvēlīgu nodokļu politiku, valsts uzlabotu uzņēmējdarbības vidi, mazā biznesa iespējas reģionos, veicinātu nodokļu nomaksu, tajā skaitā palīdzot mazajiem uzņēmējiem iznākt no ēnu ekonomikas.

Latvijā patlaban ir 9305 mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji (MUN), un to skaits pēdējos gados ir būtiski sarucis. Pārsvarā šo nodokļu režīmu izvēlas pakalpojumu sniedzēji, piemēram, ārstniecības personas, juristi, grāmatveži, konsultanti, mākleri, fotogrāfi, kaprači, modeles, gidi, tas ir ļoti piemērots hobija un dzīvesstila biznesam, māklsiniekiem, taču MUN statusu var izmantot arī nelieli ražotāji, tas ir piemērots tiem, kas sāk biznesu un izmēģina savu ideju praksē.